Jak přežít let s batoletem?

Nebudu vám nic nalhávat, expertka nejsem. Pár letů s prckem ale už máme za sebou, a tak jsem se rozhodla sepsat, co nám pomohlo přežít let. Ten náš poslední byl extra výživný, protože jsem se snažila zkrotit tygra sama (taťka zůstal tentokrát doma). A jak to tedy probíhalo?


Já & Matěj & 4 zavazadla.

Nečekala nás dlouha cesta. Nebo jsem si to alespoň myslela. Hoďka a kus na letiště, dvě hodiny do Manchesteru v UK, půl hodiny z letiště. Takový byl plán. Ale jak strašně jsem se mýlila! Nešlo o to zvládnout „jen“ 4 hodiny sama s prckem. Matýska jsem totiž měla na ruce prakticky od rána. Cestu do Prahy naštěstí prospal, ale to letiště!! Snad ve chvíli, kdy jsme vkročili do odletové haly, se Mates začal vztekat. A nepřestal až do odletu, který nám ještě posunuli. Nejednou jsem schytala pohled typu „matko, zkroťte si to příšerně uřvané dítě“. Ale tak to prostě někdy s malými dětmi je. Někdy je den blbec a člověk nenadělá prostě nic. No, něco vlastně přece jen.


Tip # 1 Nuda před odletem? Najděte „slabé“ místo!

S Matýskem jsem rychle pochopila, že domluvou nebo doknce křikem to nepůjde. Pokud se vzteká, je potřeba najít rozptýlení (pochopitelně tou dobou už by byla vhodnější postýlka..). Může to být v podstatě cokoli.

Knížka, nová hračka (s tou okoukanou to u nás nemá smysl), ale třeba prozkoumávání toho, co batole nezná. Matýska například nějkou tu chvíli zabavila reflexní páska na kočárek. Otevírání a zavírání dveří nebo prostá chůze okolo ostrůvku s lavičkami. Najděte, co prcka zaujme a zabrknejte na jeho notu objevitele.


Tip #2 Nedávejte kočárek z ruky!

Věděli jste, že ačkoli musíte odbavit zavazadla, kočárek s vámi může až úplně k letadlu? Nevzdávejte se té možnosti! Zachraňuje životy 🙂


Tip # 3 Chce to okno!

Pokud to jen trochu půjde, zabookujte sedadlo u okna. Alespoň zvyšujete šance na to, že se dítě chvíli zabaví. Pomůže nejn výhled, ale také možnost zatahovat a vytahovat clonu okýnka. NEmalá výhoda je také extra sedadlo. Více prostoru = více možností.


Děti milují barvičky. Když to dobře trefíte časově, prckovi můžete připravit spektakulární podívanou 🙂

Tip # 4 Vzlet a bolavá ouška

Je mi to jasné. Víte, že je potřeba téhle šlamastyce předejít. Asi není novinka, že je to polykání, které pomáhá vyrovnat změny tlaku. Pro menší mlíčko, voda, džusík. Pomáhá vše. Ale u nás nejvíc zabodovaly mrkvové křupky. Uklizečce jsem nezáviděla, malé částečky načervenalých cucíků byly samozřejmě všude (i v mých vlasech, ale co! hlavně, že Matýsek netrpěl).

Obvykle Matějovi jídlo vařím, ale nevidím nic hrozného na tom, když si člověk tu a tam ulehčí práci hotovým obědem.

Tip # 5 Cestujte nalehko

Vykašlete se na „cokdyby náhodou“. Jasně, základ je náhradní oblečení pro případ nehody, přebalovací věci, hračka, jídlo pití. Tečka. Čím víc toho potáhnete, tím hůř pro vás. O to víc to platí v případě, že cestujete, jako já posledně, jen vy a dítě.


Tip # 6 Buďte v pohybu

Let Matěje nebavil ani trochu. Nejvíc trpěl, když musel být připoutaný na mém klíně. Moje dítě je pěkný neposeda, a tak jsem odpočítávala minuty, kdy budu moci cvaknout sponou pásu a vypustit tu malou příšerku. Kolikrát jsme prošli uličkou? Ježiš, to netuším! Ale víte co? aspoň nebrečel. Myslím, že i kolegové spolucestující museli oceňovat, že mládě neřve jako lev! A to i za cenu menšího prostorového diskomfortu.


Tip # 7 Ty internety! Využijte je.

Já vim, čte to spousta supermatek, co dítě drží dítě od obrazovek na kilometry daleko. Ale hele, pokud nechcete po letu zakopat vlastní příčetnost na hrobečku někde ve vzdálené destinaci, zvažte tohle: DEJTE MU DO RUKY – ASPOŇ NA CHVILKU – PĚKNOU PÍSNIČKU/POHÁDKU. Nebo jinak, mějte ji připravenou jako eso, které vytáhnete z rukávu, když bude nejhůř. Vězte, že vím o čem mluvím. Já tu písničku neměla. Hořce jsem litovala. Je to chabá náplast za odpočinek, okej, hodně chabá náhrada, ale pokud vaše dítě (stejně, jako to moje) v letadle prostě neusne, je to prostě dobrý nápad.

Tip # 8 Nosítku – velké tlusté & podtržené AAAANO

V tomhle jsem asi neponaučitelná. Pokaždé, pokaždé, hele fakt POKAŽDÉ si říkám, proč jsem si ho, sakra, nevzala? Využijte i v kombu s kočárkem. Totiž takhle – ačkoli s kočárem můžete dojet až k letadlu, po výstupu z něj si na jeho výdej můžete sakra dlouho počkat. A co s rozmrzelým dítětem, které chce utíkat, padat na zem, vztekat se atp., protože je příííšerně unavené? DEJTE HO DO NOSÍTKA. To moje by v něm navíc pravděpodobně v takovém stavu i usnulo. To jsou kouzla, co?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s