Jak začít běhat?

Během se zrychlý metabolismus, tělo hubne. O tom není pochyb. Ale jak se konečně dokopat k tomu, abychom nazuli běžecké boty a uběhli prvních pár kilometrů? Přináším pár tipů, které mi pomohly překonat odpor, který jsem k běhání měla.


tip #1 NEPŘEMÝŠLEJTE

Není nic těžšího, než prvních pár metrů. Věřte, že vím, o čem mluvím. Ale to, co nám dělá starosti, není běh. Jsou to naše starosti. To je paradox, co? Zkusím to vysvětlit jinak. Představte si, že běžíte. Proč se cítíte nepříjemně? Je to protože vás bolí svaly? To se dá v klidu řešit. Je to ze strachu, že vás někdo uvidí zpocenou a se špeky levitujícími ve vzduchu? Jo, ale když je levitovat nenecháte, ty špeky nezmizí. Jak prosté. Výsledek (pokud samozřejmě nejsou jiné, objektivní – např. zdravotní, problémy) je vždycky stejný. Brzdí vás jen vaše smyšlené představy. Ten strach, že mě někdo potká rudou a zpocenou a ještě k tomu lapající po dechu, se u mě brzy přetavil na – JEN KOUKEJTE! JÁ TVRDĚ MAKÁM, ZATÍMCO VY SI HÝČKÁTE SVOU NADVÁHU. Možná to zní příliš tvrdě, ale je to tak. Ten pocit se, slibuji, dřív nebo později přemění. Už vás nebude limitovat, ale posouvat. A ještě jsem chtěla říct tohle: pokud chcete jít běhat – skutečně běhat – TEĎ si nasaďte tenisky, nepřemýšlejte nad tím, jen si je nasaďte a běžte. Článek si můžete dočíst, až budete odpočívat po výkonu 😉

nebudu vám nic nalhávat, královna plesu po doběhu prostě nejsem.
nebudu vám nic nalhávat, královna plesu po doběhu prostě nejsem.

tip #2 HEZKY PĚKNĚ POMALOUČKU

Pro mě nemělo žádný smysl, když jsem běžela příliš rychle. Vysoká tepovka vám hubnutí zas tak moc neřeší – spíš nabírání svalů (váhy). Navíc utavit se hned ze začátku většinu lidí prostě odradí. Takže moje rada – jeďte si svoje tempo, žádá divočina se konat nemusí. Uvidíte, kam vás to povede dál.


tip #3 NÁDOBA SE SUŠENKOU

Takhle to nazval David Goggins ve své knížce, ale vpodstatě jde o tohle; kdykoli se vám nebude chtít jít běhat, budete to chtít vzdát protože tohle nebo protože tamto, vzpomeňte si na to, co jste už dokázali. Absolutně to nemusí být nic velkého. Stačí si říct – Jsem prostě dobrá/dobrý, že jsem tenhle týden dal 8 km, že jsem nazul boty, že si vůbec snažím něco dělat, odhodlat se. Pokaždé, když se ohlídnete za sebe, uvidíte, že tam něco zůstalo, a to něco po každém kilometru bude růst. Když se mně nechce vyrazit ven, představím si ten pocit po doběhu. Jsem na sebe tak trochu pyšná, že jsem to dala!


tip #4 NEZNÁSILŇUJTE SE

Na první pohled si to může odporovat s předchozím tipem, ALE! Jsou dny (alespoň já to tak mám), kdy vyloženě cítím, že to není úplně ono a že běh ten den přínosem jednoduše nebude. Tak se jednoduše neznásilňuju a ven nejdu. Přece jen si z běhání vážně nechci udělat nepříjemnou povinnost, ale čas, který si užívám.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s